Słowo od organizatora

Fot. Norbert Cesarz | Dariusz Jarosiński - Dyrektor Festiwalu Fot. Norbert Cesarz | Dariusz Jarosiński - Dyrektor Festiwalu

      XXIV edycja festiwalu Sztuka Ulicy to próba zmierzenia się tejże sztuki ze zmieniającą się rzeczywistością. Przez lata prezentowałem warszawskiej publiczności zdecydowanie osobny, może nawet niszowy, ale zarazem bardzo widowiskowy rodzaj teatru,  jakim jest teatr uliczny i teatr plenerowy. Bardzo często teatrowi ulicznemu z całym jego sztafażem, odmiennym od choćby teatru z tradycyjną, pudełkową sceną,  bliżej jest do nowego cyrku, teatru plastycznego czy działań performatywnych. Realizowany w przestrzeni otwartej, często publicznej jaką są miejskie parki, ulice, tereny postindustrialne - przywraca mieszkańcom poczucie społecznej integracji. Jest naturalną odpowiedzią na potrzebę ożywienia tych  zawłaszczonych przez  codzienną komercję obszarów.

     Teatr uliczny i teatr plenerowy to w przypadku Polski zjawisko sezonowe. Uprawiany przez grupy artystów tworzących bardziej lub mniej sformalizowane zespoły.

.... teatr na ulicy to nie zawsze teatr uliczny, ale teatr uliczny  to na pewno teatr na ulicy ...

    Od kilku lat spostrzegam niekorzystną dla środowiska artystów ulicy tendencję ograniczania wsparcia dla tworzenia i eksploatacji nowych dzieł. Samorządowe i rządowe gremia ograniczają   publiczne środki na inicjatywy animujące i propagujące ten rodzaj sztuki. Istniejące zespoły  tworzą bardzo często jedynie dzięki własnym funduszom. Wpisują się aktywnie  w prawa wolnego rynku. Skoro jest popyt jest i podaż. Potrzebujemy rozrywki, potrzebujemy nietrudnych przesłań, potrzebujemy powszedniości i przyjemności. Tak wygląda codzienność teatralna. Rolą festiwalu Sztuka Ulicy jest prezentowanie szerokiej gamy estetyk, motywów i pobudek. Prezentujemy w tej specyficznej terminowo  edycji festiwalu ofertę teatrów polskich, które zechciały pozytywnie odpowiedzieć na nasze zaproszenie .

    Warszawskie środowisko będzie reprezentowane przez dwie formacje: Teatr Akt, na co dzień związany z warszawskim Gocławiem oraz Teatr Mimo  działający w ramach Centrum Pantomimy przy Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy. Cecha wspólna obu tych formacji to inspiracja pantomimą, ale osiągane rezultaty są zdecydowanie odmienne.

     Województwo małopolskie reprezentować będzie krakowski teatr KTO. To miejska instytucja kultury, ale terenem głównym jej działań jest plener.

     Ambasadorami województwa pomorskiego  będą:  Teatr Snów i Teatr Pinezka, jedne z najstarszych polskich teatrów ulicznych. Teatr Snów to teatr poezji na ulicy, Teatr Pinezka to teatr clownady.

     Województwo podlaskie zaprezentuje się spektaklem Teatru Adama Walnego. Ten niepokorny twórca często zmieniający miejsca zamieszkania i artystycznej działalności osiadł  obecnie w małej wsi Policzna i tam utworzył teatr w stodole. Od wielu lat tworzy z powodzeniem widowiska w plenerze.
Podczas tej edycji zaprezentujemy tylko jeden zespół z zagranicy. Będzie to rosyjska formacja Wędrujące Lalki Pana Pezo ze spektaklem Ostatni Bastion.

     Miejscami prezentacji będą dwie różniące się klimatem i charakterem warszawskie przestrzenie. Pierwsza to Park Szczęśliwicki na warszawskiej Ochocie. Teren zielony, teren rekreacyjny oddalony od głównych arterii komunikacyjnych. Druga zaś to Rynek Nowego Miasta, otoczony stylową zabudową plac w turystycznym ciągu komunikacyjnym.

     Dwie różne przestrzenie, różne przedstawienia i jedna publiczność ... publiczność Festiwalu Sztuka Ulicy ... czekam na Państwa, bo ... bez Was ten festiwal nie istnieje ...

 

Dariusz Jarosiński
MF Sztuka Ulicy

Dodaj komentarz

Upewnij się, czy wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Festiwal na Facebook'u